Novinky
OPAKOVANÉ ZTRÁTY V TĚHOTENSTVÍ – ÚSKALÍ A MOŽNOSTI SOUČASNÉ MEDICÍNSKÉ PRAXE doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D., MUDr. Zdeněk Laštůvka, Ph.D.
Opakované těhotenské ztráty ( recurrent pregnancy loss, RPL – angl. ) jsou v širší, nejen odborné, veřejnosti vnímány především jako opakované potrácení. Evropská společnost pro lidskou reprodukci a emryologii ( European Society of Human Reproduction and Embryology – ESHRE ) definuje opakované těhotenské ztráty jako potrat/intrauterinní odumření plodu před dosažením viability, tj. před 24.ukončeným týdnem. V širším slova smyslu si však pod pojmem „těhotenská ztráta“ v našem oboru, tj.materno-fetální medicíně, představujeme nejen opakované potrácení, ale i další nepříznivé výsledky těhotenství, jako jsou nevysvětlitelné fetální úmrtí v pozdějším období těhotenství i předčasný porod na hranici viability (periviabilní předčasný porod) s časným neonatálním úmrtím. Pro složitost problematiky je vhodné, aby měly pacientky s takovou anamnézou, pokud možno, zajištěnu péči specialistou v oboru materno-fetální medicína. Tento klinicko-vědecký obor představuje oblast, kde se velmi úzce prolínají poznatky z teoretických a klinických částí lékařství. Denní praxe mj. vyžaduje neustálou spolupráci, nejen mezi porodníky a neonatology, ale i odborníky z jiných klinických oborů. Většina autorit se nyní shoduje na tom, že reprodukční imunologie pravděpodobně nejlépe odpovídá na otázky spojené s pozadím mnoha těhotenských komplikací, jako jsou především opakované potrácení, spontánní předčasný porod, preeklampsie, nevysvětlitelné fetální úmrtí aj. Prezentace bude rozdělena na dvě části. V první podáme všeobecný přehled o problematice a možnostech managementu (dr.Laštůvka) ,ve druhé části pak uvedeme aktuální zkušenosti s problematikou na našem pracovišti (dr.Koucký) .
doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D., je vedoucím lékařem perinatologického centra v pražské porodnici u Apolináře (Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK). Po studiích na 3. lékařské fakultě UK (dvě atestace z gynekologie a porodnictví a jedna atestace z perinatologie a fetomaternální medicíny) absolvoval postgraduální doktorské studium biomedicíny. Velký vliv na jeho pozdější profesionální cestu měla odborná stáž v Perinatology Research Branch of Wayne State Univeristy, Detroit, Michigan, USA. Je aktivním členem mnoha odborných společností. Vyučuje na 1. LF UK a pravidelně přednáší na národních i zahraničních kongresech. Je ženatý, má dvě dcery a žije v Praze. Ve volném čase se zajímá o hokej a fotbal, a to nejen jako fanoušek, ale i jako aktivní hráč. Velkým koníčkem mu je i jeho rodina.
Po studiu na 1. LF UK nastoupil v roce 2019 na Kliniku gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze. Pracuje pod vedením doc. Kouckého v perinatologickém týmu – věnuje se problematice opakovaných těhotenských ztrát, předčasného porodu, abnormálně invazivní placenty a možnostem jejich prevence. Součástí jeho pracovní náplně je i výzkumná činnost se zaměřením na reprodukční imunologii. Ve volném čase se aktivně věnuje golfu, ale nejraději tráví čas s rodinou.
Další aktuality
IMPLEMENTACE EVROPSKÝCH STANDARDŮ PÉČE O NOVOROZENCE NA UKRAJINĚ V PRŮBĚHU VÁLKY Oleksandra Balyasna, rodičovská organizace, Kyjev, Ukrajina
Oleksandra je předsedkyní a spoluzakladatelkou Asociace rodičů předčasně narozených dětí v Ukrajině, neziskové organizace s názvem „Ranní…
Celá novinka >PREEKLAMPSIE PORODEM NEKONČÍ… MUDr. Hana Belošovičová, Ph.D., MUDr. Kateřina Macková, Ph.D., Ing. Markéta Řehořová
Preeklampsie je závažná těhotenská komplikace, která byla dlouho vnímána jako stav limitovaný na těhotenství. Nyní…
Celá novinka >CESTY KE KOJENÍ PŘEDČASNĚ NAROZENÉHO MIMINKA Miluše Plecerová, Mgr. Petra Kašparová
Kojení. Přirozená věc, spojení miminka s mámou, příroda… V ideálním světě, tam, kde se rodí zdravá a…
Celá novinka >AKCEPTACE A DŮVĚRA: JAK PROCHÁZET STRASTMI ŽIVOTA, ABY SE ŽIVOT NESTAL TRAUMATEM? doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D.
V ideálním světě by naše životy plynuly bez překážek, plné štěstí, prosperity, růstu a stability.…
Celá novinka >MOŽNOSTI ULTRAZVUKU V PREDIKCI A DIAGNOSTICE SPONTÁNNÍHO PŘEDČASNÉHO PORODU Prof. MUDr. Ivana Kacerovská Musilová, Ph.D.
Ultrazvukové vyšetření zaměřené na hodnocení děložního hrdla představuje metodu, která má nezastupitelnou úlohu v diagnostice a…
Celá novinka >SÍLA A DOPAD OKAMŽITÉHO SKIN-TO-SKIN KONTAKTU NA VÝVOJ NOVOROZENCE Prof. Nils Bergman, Švédsko
„Jaké prostředí dítě očekává při narození? DNA našeho druhu si zapisuje asi dva miliony zkušeností…
Celá novinka >UŽ JE ČAS ZVÝŠIT KOMPETENCE OŠETŘUJÍCÍHO PERSONÁLU NA NOVOROZENECKÉM ODDĚLENÍ? MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.
Jednoznačně ano! Česká neonatologie je bezesporu na špičce světa. Už několik desetiletí má autor možnost…
Celá novinka >PŘÍČINY SPONTÁNNÍHO PŘEDČASNÉHO PORODU – THE STATE OF ART 2024 prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D.
Prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D., je vedoucím lékařem Perinatologického centra intenzivní péče v Mostě a v současné…
Celá novinka >TĚHOTENSTVÍ A ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍ. MÁ NÁS TO ZAJÍMAT? Doc. MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., MHA
Máme v Nedoklubku velkou radost, že svou účast na našem 2. kongresu potvrdil také pan docent Miloš…
Celá novinka >MAGNETICKÁ REZONANCE LÁSKY MUDr. Kateřina Fialová, Ph.D.
Ve vývoji dětské dušičky záleží na každém jednotlivém kroku. U té předčasně narozené na tom…
Celá novinka >