Novinky
BEZ BOLESTI! MOŽNOSTI NEFARMAKOLOGICKÉ ANALGEZIE U NOVOROZENCE MUDr. Jozef Macko, Ph.D.
Bolest obecně a u novorozence, zejména předčasně narozeného, je vždy nefyziologický a nežádoucí jev, mající jak akutní, tak chronické dopady na zdraví dítěte.
Prevence a terapie bolesti by měla být základním imperativem péče o předčasně narozené novorozence.
Bolest spolehlivě percipuje již plod, přibližně od 20 týdne gravidity a dítě, porozené na hranici viability má již plně funkční anatomické struktury a neurochemické mechanismy k vnímání bolesti, přestože je bolest percipována na podkorové úrovni.
Nejčastějšími bolestivými vjemy jsou běžné výkony na jednotkách intenzivní péče, ať již tkáň poškozující či nikoliv.
Možnými mechanismy prevence bolesti, jejichž účinnost (zejména v prevenci lehké a středně intenzivní bolesti) je spolehlivě prokázána, jsou environmentální a behaviourálníaktivity a podávání sladkých roztoků.
Tyto činnosti jsou jednoduše aplikovatelné, levné a nevyžadující zvláštní výcvik či výuku.
Mezi nejefektivnější způsoby prevence procedurální bolesti patří implementace matek (rodičů) do této péče a především aktivní účast v preventivních programech. Jako nejúčinnější způsob prevence procedurální bolesti se jeví kojení a podávání sladkých roztoků současně s nenutritivním sáním. Autor pojednává o těchto možnostech a způsobech preventivního analgetického působení, zejména u předčasně narozených dětí.
…………………………………………………………………..
MUDr. Jozef Macko, Ph.D., ukončil studium na Lékařské fakultě UJEP v Brně v roce 1987. Po promoci pracoval na dětském a novorozeneckém oddělení Okresní nemocnice Skalica na Slovensku. V roce 1993, po rozdělení Československa, začal pracovat na novorozenecké jednotce intenzivní péče ve Fakultní nemocnici v Brně, kde se stal v roce 1993 primářem oddělení. V mezidobí složil atestační zkoušku I. stupně z pediatrie a následně specializační atestaci z neonatologie. Poté, co v ČR vznikla síť perinatologických center, začal v roce 1995 pracovat jako primář oddělení neonatální intenzivní péče v nově vzniklém perinatologickém centru nemocnice T. Bati ve Zlíně, kde pracuje dodnes. V roce 2013 úspěšně obhájil disertační práci v rámci postgraduálního doktorského studijního programu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je autorem přibližně 50 odborných publikací, spoluautorem několika učebnic a přednášel na téměř 150 odborných akcích a seminářích či kongresech v ČR i v zahraničí. Věnuje se především oblasti neonatální algeziologie. Po 4 volební období je členem výboru České neonatologické společnosti, po jedno období byl jeho vědeckým sekretářem. Je držitelem Purpurového srdce, mezinárodního ocenění za přínos v péči o novorozence, a je současně autorem doporučených odborných postupů v neonatologii. Vyučuje jako vedoucí studijního programu pediatrie a neonatologie na Fakultě humanitních studií Univerzity T. Bati ve Zlíně, a to od jejího vzniku. Od roku 2007 je soudním znalcem se specializací v neonatologii a autorem několika desítek soudně znaleckých posudků. Byl hlavním zkoušejícím v řadě mezinárodních klinických studií a spoluautorem grantových projektů v neonatologii. Je lektorem Evropské resuscitační rady, podílí se na výukovém programu resuscitace novorozence v ČR. Je předsedou Nadačního fondu Malemimi, podporujícího projekty v péči o novorozence. V roce 2023 získal významné ocenění u příležitosti Světového dne předčasně narozených dětí – Cenu Purpurového srdce rodičů v kategorii Lékař. V kategorii Sestra ji získala Mgr. Marcela Pumprlová, vrchní sestra Neonatologického oddělení KNTB ve Zlíně. Níže na fotografii.

Další aktuality
Předběžný program 3. Kongresu Nedoklubka je na světě
Letos opět představíme bohatý a inspirativní program plný nejnovějších poznatků, přístupů a zkušeností od předních…
Celá novinka >3. Kongres Nedoklubka: Setkání odborníků a rodičů, které posouvá neonatologii zas o kousek vpřed
Vážení přátelé neonatologie, s velkou radostí vás zveme na 3. Kongres Nedoklubka, který se stal…
Celá novinka >IMPLEMENTACE EVROPSKÝCH STANDARDŮ PÉČE O NOVOROZENCE NA UKRAJINĚ V PRŮBĚHU VÁLKY Oleksandra Balyasna, rodičovská organizace, Kyjev, Ukrajina
Oleksandra je předsedkyní a spoluzakladatelkou Asociace rodičů předčasně narozených dětí v Ukrajině, neziskové organizace s názvem „Ranní…
Celá novinka >PREEKLAMPSIE PORODEM NEKONČÍ… MUDr. Hana Belošovičová, Ph.D., MUDr. Kateřina Macková, Ph.D., Ing. Markéta Řehořová
Preeklampsie je závažná těhotenská komplikace, která byla dlouho vnímána jako stav limitovaný na těhotenství. Nyní…
Celá novinka >CESTY KE KOJENÍ PŘEDČASNĚ NAROZENÉHO MIMINKA Miluše Plecerová, Mgr. Petra Kašparová
Kojení. Přirozená věc, spojení miminka s mámou, příroda… V ideálním světě, tam, kde se rodí zdravá a…
Celá novinka >AKCEPTACE A DŮVĚRA: JAK PROCHÁZET STRASTMI ŽIVOTA, ABY SE ŽIVOT NESTAL TRAUMATEM? doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D.
V ideálním světě by naše životy plynuly bez překážek, plné štěstí, prosperity, růstu a stability.…
Celá novinka >MOŽNOSTI ULTRAZVUKU V PREDIKCI A DIAGNOSTICE SPONTÁNNÍHO PŘEDČASNÉHO PORODU Prof. MUDr. Ivana Kacerovská Musilová, Ph.D.
Ultrazvukové vyšetření zaměřené na hodnocení děložního hrdla představuje metodu, která má nezastupitelnou úlohu v diagnostice a…
Celá novinka >SÍLA A DOPAD OKAMŽITÉHO SKIN-TO-SKIN KONTAKTU NA VÝVOJ NOVOROZENCE Prof. Nils Bergman, Švédsko
„Jaké prostředí dítě očekává při narození? DNA našeho druhu si zapisuje asi dva miliony zkušeností…
Celá novinka >UŽ JE ČAS ZVÝŠIT KOMPETENCE OŠETŘUJÍCÍHO PERSONÁLU NA NOVOROZENECKÉM ODDĚLENÍ? MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.
Jednoznačně ano! Česká neonatologie je bezesporu na špičce světa. Už několik desetiletí má autor možnost…
Celá novinka >PŘÍČINY SPONTÁNNÍHO PŘEDČASNÉHO PORODU – THE STATE OF ART 2024 prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D.
Prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D., je vedoucím lékařem Perinatologického centra intenzivní péče v Mostě a v současné…
Celá novinka >