Novinky

KDYŽ SE ROZHODNEŠ OTISKNOUT SVÁ KŘÍDLA DO ŽIVOTA RODIČŮ… Mgr. Bc. Caroline Pajtlová, Bc. Silvia Szalaiová

Smrt dítěte je obrovská ztráta pro rodiče, která zasáhne i jejich blízké okolí. Úkolem zdravotníků v této životní situaci je co nejvíce podpořit rodiče na spolupodílení se v péči o umírající děťátko. Být jim oporou, náručí i útěchou. Snažíme se být jejich pomocníky a doprovázejícími v paliativní péči, kdy nabízíme širokou škálu možností, jak se rozloučit s miminkem. Dodáváme rodičům odvahu a sílu na to, aby poté nelitovali jakéhokoliv rozhodnutí. Jejich volba je svobodná a my je na této cestě s láskou a péčí doprovázíme. Je důležité, abychom rodinám nabídli fyzické, hmotné, emoční i spirituální rozloučení. Zároveň jsme trpělivými posluchači a stabilními oporami. I malé gesto dělá zázraky. Rodičům vytváříme bezpečný a laskavý prostor pro vyjádření celé škály pocitů a emocí a respektujeme jejich přání, potřeby, a ať už se rozhodnou jakkoliv, plně je v tom podpoříme. Na oddělení využíváme memoryboxy, které slouží k maximálnímu uchování vzpomínek na děťátko, aby rodiče získali pocit, že mohly být dobrými a pečujícími rodiči a neodcházeli z porodnice s prázdnou náručí. Rituál rozloučení je velmi důležitým procesem jak pro rodiče, tak i pro nás zdravotníky. Umožňuje důstojné a láskyplné rozloučení v kruhu blízké rodiny. Spolupracujeme také s Centrem provázení, které je i nám zdravotníkům oporou a majákem v těžkých situacích. Ztráta miminka je pro nás náročnou událostí, kterou můžeme zvládnout jen díky podporujícímu kolektivu, dobře zvládnutou komunikací a zejména sebepéčí o nás samé. Aktuálně v naší porodnici vzniká klíčící perinatální paliativní tým. V týmu jsou zástupci Gynekologicko-porodnické kliniky a Neonatologického oddělení.

Mgr. Bc. Caroline Pajtlová pracuje ve zdravotnictví 5 let a už odmalička bylo jejím snem pracovat v pediatrii. Tento sen se stal skutečností na novorozenecké jednotce intenzivní a resuscitační péče ve Fakultní nemocnici Brno. Vystudovala dětskou sestru a nyní studuje specializaci v intenzivní péči v pediatrii a neonatologii. Obhájila diplomovou práci na téma Paliativní péče v neonatologii z ošetřovatelského hlediska a s partnerem natočili dokumentární film o perinatální ztrátě dítěte s názvem Otisk křídel, který mapuje prožívání a jednání rodin, odborníků, svépomocných skupin a neziskových organizací formou osobních rozhovorů. Ráda se podílí na aktivitách vznikajícího perinatálního paliativního týmu. Je vděčná za svou práci, poslání a umění pečovat o tak nezralá a křehká miminka. Vždy s láskou vzpomíná na první okamžik na oddělení intenzivní péče, kdy vnímala, jako kdyby sem patřila a život ji zavedl tam, kde může s láskou a něhou pečovat o předčasně narozená miminka a být oporou pro jejich rodiče. Rodiče se snaží naplno podpořit v nelehkých situacích a vytvářet jim bezpečný a láskyplný prostor. Ráda přináší do týmu sestřiček a kolegy novou inspiraci, jak se o sebe postarat a téma sebepéče, které je nezbytné pro pomáhající profesi. Ráda sdílí myšlenku: „Pokud nejsme duševně vyživení, nasycení a psychicky odpočinutí, nemůžeme dávat ostatním z plného prostoru a k vyhoření vede jen krátká cesta. Pojďme o sebe pravidelně pečovat a vzít své tělesné, emocionální a duševní zdraví jako prioritu.“ Má ráda vegetariánská jídla, je milovnicí kočičího světa a mimo roli dětské sestry je aktivní tanečnicí, choreografkou a lektorkou tance. Vede taneční školu v Brně, kde provází tancem děti a ženy. Má velmi ráda tanec, jógu, hory a jezera, ráda praktikuje aromaterapii a různé druhy meditací, které jsou nedílnou součástí jejího života. Aktuálně studuje meditační školu a přednáší na téma sebepéče v kontextu tance a jógy.

Bc. Silvia Szalaiová pracuje ve Fakultní nemocnici Brno od roku 2018. Vystudovala ošetřovatelství, během zaměstnání pak specializační vzdělání dětské sestry a následně specializaci dětské sestry v intenzivní péči pro pediatrii a neonatologii. Rozšiřuje si poznatky v oblasti paliativní péče, která jí dává smysl. Nejsilnějším okamžikem pro ni je, když rodiče od umírajícího miminka děkují za péči. „Je to smutná událost, v které děláme to, co nejlépe umíme a chceme být oporou pro rodiče.“ Vždy věděla, že chce pracovat s dětmi, ale netušila, že jednou bude pracovat na jednotce intenzivní péče a resuscitace pro novorozence s těmi nejkřehčími a nejzranitelnějšími. V roce 2022 dokončila výcvik systemické supervize a koučování pro pomáhající profesionály. Působí jako supervizor v Supervizním týmu FN Brno. Zkušenosti, které získala díky supervizím, jí hodně pomáhají v profesním, i v osobním životě. Může se na věci podívat z jiné perspektivy. Ve volném času se věnuje procházkám, turistice, čtení. Chodí do divadla, kina, občas si odpočne při dobrém filmu nebo seriálu. Oporou v nelehkých situacích je její přítel a rodina.

25

Další aktuality

Mudr. Tereza Lammberská, Ph.d. (6 X 4 Cm) (10)

IMPLEMENTACE EVROPSKÝCH STANDARDŮ PÉČE O NOVOROZENCE NA UKRAJINĚ V PRŮBĚHU VÁLKY Oleksandra Balyasna, rodičovská organizace, Kyjev, Ukrajina

30. 10. 2024

Oleksandra je předsedkyní a spoluzakladatelkou Asociace rodičů předčasně narozených dětí v Ukrajině, neziskové organizace s názvem „Ranní…

Celá novinka >
Mudr. Tereza Lammberská, Ph.d. (6 X 4 Cm) (9)

PREEKLAMPSIE PORODEM NEKONČÍ… MUDr. Hana Belošovičová, Ph.D., MUDr. Kateřina Macková, Ph.D., Ing. Markéta Řehořová

30. 10. 2024

Preeklampsie je závažná těhotenská komplikace, která byla dlouho vnímána jako stav limitovaný na těhotenství. Nyní…

Celá novinka >
25

CESTY KE KOJENÍ PŘEDČASNĚ NAROZENÉHO MIMINKA Miluše Plecerová, Mgr. Petra Kašparová

30. 10. 2024

Kojení. Přirozená věc, spojení miminka s mámou, příroda… V ideálním světě, tam, kde se rodí zdravá a…

Celá novinka >

AKCEPTACE A DŮVĚRA: JAK PROCHÁZET STRASTMI ŽIVOTA, ABY SE ŽIVOT NESTAL TRAUMATEM? doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D.

29. 10. 2024

V ideálním světě by naše životy plynuly bez překážek, plné štěstí, prosperity, růstu a stability.…

Celá novinka >
22

MOŽNOSTI ULTRAZVUKU V PREDIKCI A DIAGNOSTICE SPONTÁNNÍHO PŘEDČASNÉHO PORODU Prof. MUDr. Ivana Kacerovská Musilová, Ph.D.

28. 10. 2024

Ultrazvukové vyšetření zaměřené na hodnocení děložního hrdla představuje metodu, která má nezastupitelnou úlohu v diagnostice a…

Celá novinka >

SÍLA A DOPAD OKAMŽITÉHO SKIN-TO-SKIN KONTAKTU NA VÝVOJ NOVOROZENCE Prof. Nils Bergman, Švédsko

26. 10. 2024

„Jaké prostředí dítě očekává při narození? DNA našeho druhu si zapisuje asi dva miliony zkušeností…

Celá novinka >
11

UŽ JE ČAS ZVÝŠIT KOMPETENCE OŠETŘUJÍCÍHO PERSONÁLU NA NOVOROZENECKÉM ODDĚLENÍ? MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.

19. 10. 2024

Jednoznačně ano! Česká neonatologie je bezesporu na špičce světa. Už několik desetiletí má autor možnost…

Celá novinka >
Mudr. Tereza Lammberská, Ph.d. (6 X 4 Cm) (7)

PŘÍČINY SPONTÁNNÍHO PŘEDČASNÉHO PORODU – THE STATE OF ART 2024 prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D.

15. 10. 2024

Prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D., je vedoucím lékařem Perinatologického centra intenzivní péče v Mostě a v současné…

Celá novinka >
10

TĚHOTENSTVÍ A ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍ. MÁ NÁS TO ZAJÍMAT? Doc. MUDr. Miloš Velemínský, Ph.D., MHA

14. 10. 2024

Máme v Nedoklubku velkou radost, že svou účast na našem 2. kongresu potvrdil také pan docent Miloš…

Celá novinka >
Mudr. Tereza Lammberská, Ph.d. (6 X 4 Cm) (5)

OPAKOVANÉ ZTRÁTY V TĚHOTENSTVÍ – ÚSKALÍ A MOŽNOSTI SOUČASNÉ MEDICÍNSKÉ PRAXE doc. MUDr. Michal Koucký, Ph.D., MUDr. Zdeněk Laštůvka, Ph.D.

13. 10. 2024

Opakované těhotenské ztráty ( recurrent pregnancy loss, RPL – angl. ) jsou v širší, nejen odborné,…

Celá novinka >